FotoSkoda.cz Podrobte své fotky revizi profíky a zlepšete Vaše fotografické umění

Pohoda, přátelé, zábava, slunečné počasí. A foťák při ruce! Ideální podmínky pro nafocení hezkého portrétu, na který se rádi podíváme i po několika letech.

Portrét můžeme fotit jak kompaktem, tak zrcadlovkou. Pro co nejlepší portrét potřebujeme spojit delší fyzické ohnisko a dobrou světelnost objektivu – to je právě to, co nám pomůže rozostřit pozadí a dosáhnout efektu oddělení portrétované osoby od okolí. Výhodu zde jednoznačně mají majitelé zrcadlovek s pevnými světelnými objektivy. Nicméně i kompaktem (zvláště pokud má větší snímač, např. typu jednoho palce) lze vyfotit slušný portrét.

Určitě není vhodné fotit portrét na plnou automatiku. Stačí přepnout na scénický režim a hned mohou snímky vypadat o dost lépe. V tomto režimu fotoaparát nastaví nízké clonové číslo, protože se snaží dosáhnout malé hloubky ostrosti a rozostřit pozadí i popředí. Také nastaví barevnost fotek tak, aby „pleťovka“ byla co nejvěrohodnější. Jenže my se nespokojíme ani s tímto režimem a přepneme se do režimu Av/A, tedy do režimu priority clony. Právě v tomto režimu máme plně pod kontrolou clonu v objektivu a regulujeme hloubku ostrosti – tedy to, co bude a nebude na fotce ostré. Zbývající hodnoty expozičního trojúhelníku, tedy čas závěrky a ISO citlivost, dopočítá fotoaparát. Ale my toho chceme mít pod kontrolou co nejvíce, a tak i ISO nastavíme na co nejnižší hodnotu, dejme tomu ISO 100 nebo 200. To nám zajistí snímky bez šumu s velkým množstvím detailů. Když namáčkneme spoušť, už jen kontrolujeme, jaký čas nám fotoaparát dopočte. Ideálně by to měl být čas cca 1/125 s a kratší, aby nedošlo k rozmazání obrazu pohybem ať už vaším, nebo portrétované osoby. Pokud vychází delší čas, musíme zvednout ISO citlivost.

Kromě expozice musíme také hlídat správnou barevnost snímku. Automatické vyvážení bílé barvy většinou funguje, nicméně pokud chceme mít každou fotku stejnou, můžeme opět nastavit WB na pevnou hodnotu (např. slunečno či zataženo). Fotoaparát je téměř nastaven, teď už jen nakomponovat, zaostřit a udělat snímek. I v portrétní fotografii (zejména při kompozici na šířku) využívejte pravidla třetin a hlavní objekt neumisťujte do středu snímku. Také je častou chybou nechávat nad hlavou portrétovaného příliš mnoho volného místa. A teď to nejdůležitější – správně zaostřit. Zejména u pevných světelných objektivů se ukáže, jestli dobře ostříte. Nechceme mít ostrý nos modelky, ale její oči. Pokud je k nám natočena šikmo, ostříme vždy na bližší oko. Pro přesné ostření je vhodné zvolit jednobodové ostření. V tomto režimu nám fotoaparát dovolí ostřit co nejpřesněji. Pokud se portrétovaný hýbe (např. jde krajinou), zapneme si servo ostření.

Důležité je také světlo a doba, kdy budeme fotit. Portréty určitě nefoťte za pravého poledne. Slunce je vysoko a pod očima vytváří nehezké tvrdé stíny. Ideální doba pro focení portrétů je v podvečer. Slunce jde více zešikma a okolí, ve kterém fotíme, má díky tomuto světlu zcela jiný vzhled. Nebojte se focení v protisvětle – světlo krásně prozáří vlasy, a pokud máte k dispozici odraznou desku, jste schopni část světla odrazit zpět na modelku. Jen opatrně, po delším přisvěcování portrétovaní začnou slzet. Určitě si hlídejte histogram, aby v oblasti obličeje nevznikaly přepaly, tedy místa bez kresby.

Věříme, že vám tyto základní rady pomohou dělat lepší portréty. Nezapomeňte se s nimi pochlubit zde v galerii!

Soutěž probíhá od 20. 6. do 31. 8. 2016. Výherce vybere odborná porota. Vybrané snímky budou uveřejněny také na stránkách www.fotoskoda.cz a Facebooku. Všem soutěžícím přejeme hodně štěstí při výběru tématu i při samotném focení. Jako motivaci vám nabízíme výčet cen, které jsou ve hře.

Výherce předchozího kola naleznete zde. 


Co můžete vyhrát?

  • 1. místo: Canon EOS 1200D + EF-S 18-135 mm + Poukázka na služby 300 Kč
  • 2. místo: Poukázka na 3 hodinový individuální FotoKurz + Poukázka na služby 300 Kč
  • 3. místo: Předplatné časopisu Foto na 1 rok + Poukázka na služby 300 Kč
  • 4. - 8. místo: Poukázka na FotoSlužby Centra FotoŠkoda v hodnotě 500 Kč
  • 9. - 15. místo: Poukázka na FotoSlužby Centra FotoŠkoda v hodnotě 300 Kč